Απεριόριστο cloud web hosting by managed.gr! Σε Ευρωπαϊκό Datacenter για super ταχύτητες και καλύτερο SEO! Δείτε περισσότερα

Το πάλεψε η ΑΕΚ αλλά...

Δευτέρα, 03/11/14 21:55   |   ΑΕΚvoice team

Ψυχωμένη μέχρι τέλους η AEK αδικείται από το τελικό σκορ του αγώνα με τον Ολυμπιακό. Εμφανώς καλύτεροι οι "ερυθρόλευκοι" πήραν τη νίκη στην Καλογρέζα με 81-62. Συγκλονιστικός ο κόσμος της Ένωσης.

Το πάθος είναι ένα στοιχείο που επηρεάζει θετικά μία ομάδα, την ΑΕΚ στην προκειμένη περίπτωση. Μπήκε με ορμή στο παρκέ, πέτυχε καλάθια ψυχολογίας (ειδικά το τρίποντο του Σάκοτα), προηγήθηκε 9-4 βάζοντας δύσκολα στον Ολυμπιακό, αλλά μέχρι εκεί. Οι "ερυθρόλευκοι" του Σφαιρόπουλου πια, ισορρόπησαν και παρά το 15-14 του πρώτου δεκαλέπτου, στο δεύτερο έγιναν πιο ορθολογικοί στην επίθεση -και φυσικά πιο εύστοχοι- με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και σε διψήφιο αριθμό πόντων και τελικά να κλείσει στο 30-44 (ημίχρονο) με τον Βασίλη Σπανούλη σε μεγάλα κέφια (14 π.).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την προσπάθεια της ΑΕΚ να μαζέψει τη διαφορά -κάτι που έκανε δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς- αλλά και την απάντηση του Ολυμπιακού που έκλεισε στο 65-52 και ουσιαστικά "έστησε" στον τοίχο τους γηπεδούχους. Στην τελευταία περίοδο η ψυχωμένη ΑΕΚ προσπάθησε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ, αλλά Σλούκας και Σπανούλης έδιναν λύσεις, η διαφορά άνοιξε και φτάσαμε στο εμφατικό 81-62.

Αξίζει να σημειωθεί πως λίγο πριν το τέλος του αγώνα αποχώρησε τραυματίας ο Ματ Λοτζέσκι με πρόβλημα στον προσαγωγό.

• Φόρεσε γάντια ο Μπλάνκο! (video)
    Ο Ίσμαελ Μπλάνκο αγωνίστηκε (και) ως τερματοφύλακας στο ματς της Μπαρτσελόνα με την Βάγιε, φανερώνοντας αρετές που δεν γνώριζε ούτε ο ίδιος! Δείτε το σχετικό βίντεο.
    Τρίτη, 04/11/14 18:11